Horse Racing Results Saturday 21 April 2018

Ascot

1 Tabtouch Plate 1000m 1 8 3 9
2 Ascend Sales Trophies Mdn 1200m 1 8 3 7
3 D'Orsogna Italian R'day-Bm72+ 1600m 3 6 5 2
4 Red Shoe Society (Rs1mw) 1600m 7 5 1 6
5 Real Iced Tea Co (Bm72+) 1000m 4 8 1 3
6 Sheila Gwynne Classic 1400m 9 10 6 3
7 Quayclean-West. Australia Cup 3200m 5 7 12 2
8 Schweppes-W.A.T.C. Derby 2400m 2 14 8 1
9 Qms (Bm66+) 1400m 11 7 2 4

Bairnsdale

1 Bairnsdale Bowls Club Mdn 1200m 2 3 5 4
2 Bairnsdale Mazda Mdn 1600m 1 7 5 2
3 Classicbet Mdn 1000m 7 2 4 9
4 B'dale F.Ball/Netball Club-58 1000m 3 12 7 4
5 Cockatoo Rise War Veterans-58 2000m 10 3 1 6
6 Villers Bretonneux Cup (Bm64) 1200m 5 3 1 2
7 Coopers Hire Drive/Charter-58 1600m 4 3 2 12

Ballina

1 XXXX Gold Mdn Plate 1010m 5 2 9 6
2 Tab.Com.Au (Bm55) 1310m 1 2 7 4
3 Tricare Hastings Point Hcp-C1 1260m 8 6 2 3
4 Hornets Eost Hcp (C3) 1010m 1 2 3 6
5 The Doris Mdn Hcp 1410m 11 9 7 10
6 Druids Cricket Club (Bm55) 1610m 9 5+4 6

Bowen

1 Col Leather (Bm60) 1000m 3 7 1 8
2 Central Hotel Bowen Mdn Plate 1000m 12 8 2 5
3 Pit Pony Tavern Hcp 1200m 3 1 6 4
4 Grandview Hotel (Bm55) 1280m 1 2 6 5
5 Queens Beach Hotel Hcp (Cl B) 1470m 4 2 1 6

Caulfield

1 Heritage Vobis Gold Distaff 1400m 1 9 2 11
2 Irt Vobis Gold Mile 1600m 6 3 8 4
3 Avenel Equine Hosp. 2yo Sires 1200m 9 10 13 5
4 Goldners Vobis Gold Heath 2000m 1 3 11 5
5 Yulong Park Vobis Gold Dash 1100m 3 1 7 13
6 Spendthrift Aust. 3yo Sires 1600m 2 11 6 10
7 Ladbrokes Bel Esprit Stakes 1100m 11 3 9 5
8 N'market G'west Vobis Sprint 1200m 2 1 10 13
9 Troa Anniversary Vase 1400m 6 4 13 15

Chinchilla

1 Mdn Plate 1030m 5 4 11 10
2 (Bm50) 1030m 11 8 12 1
3 (Bm50) 1400m 12 9 2 4
4 Hcp (Cl B) 1200m 10 7 9 13
5 (Bm65) 1200m 1 10 11 13

Doomben

1 The Ausure Scone Hcp 2200m 4 2 6 3
2 Goa (Bm75) 1050m 2 12 14 18
3 Leila Rose Foundation 2yo Plte 1050m 5 1 6 11
4 Entice Services (Bm75) 1600m 2 15 13 4
5 M. Millions National Sale-Bm80 1350m 11 4 8 9
6 Invader At Aquis Mick Dittman 1050m 2 12 4 13
7 Qric Ascot Hcp 1200m 9 6 7 14
8 Ray White Ascot Tails Stakes 1600m 9 6 10 16
9 Countdown To Carnival Plate-C6 1200m 16 2 7 3

Gold Coast

1 Horse 4 Harley 5 May Hcp (C5) 900m 3 1 2 5
2 Gold Coast Hosp.Foundation Mdn 1100m 6 9 7 8
3 Dr Kee Ong Classic Hcp 1800m 3 4 6 1
4 First National Broadbeach Mdn 1200m 2 12 13 15
5 Smoke Alarm Solutions Hcp (C1) 1200m 5 6 2 8
6 Edmonds Racing Hcp (C1) 1200m 6 9 1 11
7 First National Broadbeach-Bm75 1800m 11 8 5 2
8 Ontrack Thoroughbreds Hcp (C2) 1400m 2 6 9 11

Hillston

1 Mdn Plate 1000m 2 1 4 3
2 (Bm50) 1000m 5 7 1 4
3 (Bm49) 1200m 1 5 13 9
4 Mdn Plate 1400m 4 3 9 2
5 Hillston Cup (Bm63) 1700m 3 5 6 2
6 Hcp (C1) 1500m 4 8 3 7

Kembla Grange

1 Warilla Hotel Mdn Hcp 1300m 5 2 1 3
2 Win Network Mdn Hcp 1400m 3 1 4 7
3 Hansen & Cole Funerals Mdn 1500m 4 10 2 5
4 Figtree Rsl Bowling Club (C1) 1500m 5 13 8 1
5 Joseph Michael Stephen Mem-C1 1500m 5 1 10 9
6 Gallipoli Cup (Bm72) 1600m 12 4 5 9
7 Charles Harrington (Bm68) 1300m 2 3 6 8
8 Charge Of Beersheba Mdn Plate 2000m 10 3 9 1

Kilcoy

1 Serv. Pilot Off.E.D. Armit Mdn 1060m 6 13 17 9
2 Able Seam B.P. Pelgrave Mdn 1060m 6 2 10 8
3 Thank You I McCauley Oam-Bm55 800m 4 2 1 7
4 8th/9th Bn Rar (Bm55) 800m 1 2 7 6
5 6th Bn Rar Plate (C3) 1500m 1 3 9 8
6 Kilcoy Diggers Cup (Bm58) 1900m 1 10 6 3
7 Carlton-Mid Anzac Cup (Bm55) 1200m 3 11 5 2

Merriwa

1 (Bm48) 1000m 9 2 11 8
2 Mdn Hcp 1200m 1 5 7 3
3 Hcp (C2) 1350m 1 3 2 4
4 Merriwa Cup 1350m 5 1 4 6
5 (Bm53) 1800m 3 1 8 7

Morphettville

1 Ubet Hcp 1050m 3 2 8 7
2 John C Harris 70th B'day Hcp 1200m 2 5 8 3
3 John Young (Bm75) 2042m 3 10 13 6
4 Evright (Bm75) 1600m 6 3 1 9
5 Redelva Stakes 1100m 3 7 6 10
6 Hughes Limo's R N Irwin Stakes 1100m 9 7 6 8
7 Schweppervescence Stakes 1800m 16 10 4 2
8 Bradley Painting (Bm70) 1100m 14 6 4 9

Pioneer Park

1 Ladbrokes Sprint 1100m 2 3 5 1
2 8ha/Sun969 Hcp (C6) 1100m 8 3 6 4
3 Royal Flying Doctor Sprint-62 1000m 3 6 2 4
4 Darwin Horse Floats Mdn Plate 1400m 7 4 10 9
5 Centralian Advocate (Bm76) 1400m 1 8 5 3
6 Central Aust. Removals Hcp 1900m 4 1 2 9
7 Mt Franklin Plate 1200m 5 4 1 7
8 First National Framptons (66) 1200m 7 10 5 2

Pukekohe Park

1 Ssangyong Hcp 2200m 8 6 2 3
2 Fasttrack Insurance 3yo 1400m 4 3 5 1
3 Champagne Stakes 1600m 5 2 1 4
4 Lone Star Pukekohe (Bm75) 1600m 13 3 11 1
5 Haunui Farm (Bm85) 1200m 9 6 2 4
6 Valachi Downs Championship 2100m 4 3 2 13
7 Easter Hcp 1600m 3 14 13 12
8 Mount Shop (Bm65) 1600m 7 2 13 4

Randwick

1 Tab Highway Hcp (C3) 1200m 1 4 6 7
2 Apn Outdoor (Bm85) 1200m 7 4 5 2
3 Hall Mark Stakes 1200m 3 5 2 7
4 Frank Packer Plate 2000m 5 1 3 7
5 J H B Carr Stakes 1400m 6 12 5 4
6 Moet & Chandon Champagne Stks 1600m 13 7 12 11
7 All Aged Stakes 1400m 10 1 11 3
8 Japan Racing Assoc Plate 2000m 4 16 14 6
9 Nathan's Famous Hotdogs (Bm99) 1400m 14 7 4 11

Riccarton Park

1 Mid Winter Xmas Races 23/6 Mdn 1200m 5 10 11 12
2 Gavelhouse.Com 2yo 1000m 2 8 9 6
3 Speight's (Bm75) 2000m 7 6 2 9
4 Breeders Association (Bm65) 1400m 14 5 15 12
5 Christchurch Casino Hcp 1200m 9 3 13 2
6 Haase Marshall Drainage-Bm75 1600m 5 3 9 4
7 Warstep Stakes 2000m 3 16 15 8
8 Canterbury Gold Cup 2000m 1 7 4 10
9 Racecourse Htl/Mtr Lodge-Bm65 2000m 1 15 7 2

Sha Tin

1 Scholarships 20th Anniv. (C4) 1000m 9 4 10 7
2 Nurturing Leaders Hcp (C4) 1650m 6 1 10 3
3 Innovative Changemaker Hcp-C5 1400m 4 3 10 1
4 Nurturing Talent Hcp (C4) 1200m 10 2 1 6
5 Force For Good Hcp (C3) 1800m 5 2 4 7
6 The H.K.J.C. Community Hcp-C4 1400m 12 9 1 3
7 Beyond Arts Appreciation (C3) 1200m 10 6 4 12
8 Empowering Youth Hcp (C3) 1400m 4 9 11 13
9 Age-Friendly City Hcp (C3) 1200m 5 10 7 9
10 Sports For All Hcp (C2) 1400m 12 3 2 11

Tomingley

1 Mdn Plate 800m 4 3 2 1
2 Trophy Race (C2) 800m 1 2 4 5
3 Mdn Plate 1150m 4 3 1 2
4 Trophy Race (C3) 1150m 1 2 6 3
5 Tomingley Picnic Cup 1500m 1 3 2 4
6 Hcp (Cl B) 1500m 4 3 2 5

Toowoomba

1 Happy 85th Joyful Collins-Bm60 1880m 3 4 5 1
2 Living Turf Hcp (C1) 1300m 7 2 9 3
3 Coca Cola Amatil Mdn Plate 1650m 7 2 5 3
4 Pro-Clear Mdn Hcp 1300m 4 3 2 8
5 M&K Construction Group (Bm70) 1650m 3 5 4 2
6 Art & Soul (Bm75) 1210m 3 6 2 4
7 Mittys Hcp (C2) 1000m 2 5 6 3

Winton Aus

1 Mdn Plate 800m 4 1 7 5
2 Hcp (50) 1000m 4 8 9 1
3 (Bm65) 1000m Awaiting results
4 Denpaq Hcp (Cl B) 1200m Awaiting results
5 Open Plate 1400m Awaiting results

Yalgoo

1 Mdn Plate 1100m 1 3 4 2
2 Hcp (Cl B) 1600m 3 2 5 1
3 Hcp (Cl B) 1200m 1 4 3 5
4 (Bm56+) 1400m 1 6 5 3
5 (Bm62+) 1880m 2 1 3
6 (Bm56+) 1100m 4 3 6 2

Yeppoon

1 2yo Mdn Hcp 950m 13 2 12 5
2 (Bm55) 950m 3 4 5 10
3 Mdn Hcp 1100m 3 2 8 6
4 Yeppoon Cup 1400m 2 8 5 3
5 (Bm55) 1400m 12 2 9 13